NZ Mixed Foursomes in Wanaka - Hunter & Dooley win

Sunday 25 October

Wanaka Golf Club - 2015 New Zealand Mixed Pairs Championship

Hunter & Dooley Win! (Photo) 

North Harbour’s Claire Hunter (Pupuke) partnered with Grant Dooley (Huapai) have won the 2015 New Zealand Mixed Pairs Championship, at the Wanaka Golf Club today. 

Hunter, a past Harbour representative and Dooley, needed all 18 holes to win, 1 up after an extremely close fought match against Clearwater’s Geoff and Maree Saunders. 

The Saunders pair won the first hole when Dooley put the first ball of the match into the trees. The opposing pairs then traded 7-halved holes before Hunter and Dooley leveled the match with a par on the 9th, to the Saunders bogey. 

The final see-sawed through to the 13th, and then two more halved holes before Hunter and Dooley managed to sneak the lead with a par on the 16th against the oppositions bogey.   

Geoff, a past New Zealand junior representative, with wife Maree, only managed to halve the final two holes. This gave the Harbour pair the NZGA & NZLGU Championship Salver, becoming the 25th champions of the tournament. 

The NZ Mixed Pairs Championship was first held in 1973. Originally all divisions competed in foursomes off-the-stick match play in divisions of sixteen.  However with changing fields and handicap levels, recent popular modifications to the format include divisions of eight, avoiding large handicap differences within the divisions.  Furthermore, all divisions outside the Championship division, now compete in handicap match play. 

In reaching today’s final Hunter and Dooley won their opening match yesterday against St Clair members, Lina Worthing and Greg Idour, 2/1. Their second match was an easier win, 5/3 against Meghan and Chris Blair, from Remuera, before today’s final. 

Division Two winners were local Wanaka members Karen and Murray Studholme, who won their final resoundingly, 6/5 against two life members of the host club, Judy Muir and Carrick Jones. 

Joyce and Terry Allen from Rarangi and Picton respectively, took out Division Three, with a 2/1 won over Liz and Graham Senior of Lumsden. 

The Matamata couple Kurt and Lynne Edmonds won Division Four after a 4/3 win against Julie and Paul McEwan from Waitikiri. 

Wanaka also claimed the Division Five title with club members Penny Wilson paired with John Murphy winning their final against Kaye Brake (Wanaka) and Bruce Scott (Wanaka), on the 18th

The tournament is managed under the auspices of New Zealand Golf by Denise Langdon of PaR nz Golfing Holidays. The dates of the 2016 will again be over the first two days of Labour Weekend with the venue to be announced shortly. 

Finals Results Sunday 25 October

CHAMPIONSHIP

Maree Saunders & Geoff Saunders (Clearwater), lost to Claire Hunter (Pupuke) & Grant Dooley (Huapai), 1 down 

Plate Winners: Carol Bogue (Alexandra) & Andrew Wavish (Wanaka); Flight winners: Lina Worthing & Greg Idour (St Clair) and Kerry & Karl Mariu (Queens Park & Invercargill) 

DIVISION 2

Judy Muir & Carrick Jones (Wanaka) lost to Karen & Murray Studholme (Wanaka), 6/5 

Plate Winners: Lyn Robertson & Brian Fitzgerald (Amberley); Flight Winners: Eleanor Newton & Steven Roy (Chisholm) and Pam & Bob McRae (Wanaka) 

DIVISION 3

Liz Senior & Graham Senior (Lumsden) lost to J Allen (Rarangi) & T Allen (Picton), 2/1 

Plate Winners: Nikki Shaw & Andrew Atkins (Wanaka); Flight Winners: Nan Johnston (Hamilton) & Barry Wither (Titirangi) and Mike & Barbara Bayliss (Wanaka) 

DIVISION 4

Lynne Edmonds & Kurt Edmonds (Matamata) bt Julie McEwan & Paul McEwan (Waitikiri), 4/3 

Plate Winners: Sally Beets (Pupuke) & Tony Brent (Wanaka); Flight Winners: Pamela de Beer & Jeff Couch (Wanaka) and Jenny Ritchie (Titrangi) and Warren Davis (Mossburn) 

DIVISION 5

Penny Wilson & John Murphy (Wanaka) bt Kaye Brake & Bruce Scott (Wanaka), 1 up 

Plate Winners: Bob & Annette Menlove (Wanaka); Flight Winners: Judith Simpson (Pupuke) & Kim Gwilliam (Wanaka) and Alison Waugh & Don Senior (Pupuke) 

RESULTS SATURDAY 24 OCTOBER

CHAMPIONSHIP

Rd 2 Results Semi Finals

K Mariu (Queens Park) & K Mariu (Invercargill) lost Saunders & G Saunders (Clearwater), 1down; C Hunter (Pupuke) & G Dooley (Huapai) beat Blair & C Blair (Remuera), 5/3

Rd 1 Results

K Mariu (Queens Park) & K Mariu (Invercargill) bt M Read & G Read (Wanaka), 7/6; L McRae & R Parry (Wanaka) lost M Saunders & G Saunders (Clearwater), 2/1; C Hunter (Pupuke) & G Dooley (Huapai) bt L Worthing & G Idour (St Clair), 2/1; M Blair & C Blair (Remuera) bt C Bogue (Alexandra) & A Wavish (Wanaka) 2up. 

DIVISION 2

Rd 2 Results

E Newton & S Roy (Chisholm) lost J Muir & C Jones (Wanaka), 3/2;  L Hedges & G Hedges (Harewood) lost K Studholme & M Studholme (Wanaka), 4/2

Rd 1 Results

E Newton & S Roy (Chisholm) bt P McTaggart & N McTaggart (Harewood), 3/2; J Muir & C Jones (Wanaka) bt M Hore & N Hore (Tokarahi), 19th; L Hedges & G Hedges (Harewood) bt L Robertson & B Fitzgerald (Amberley), 2/1; K Studholme & M Studholme (Wanaka) bt P McRae & B McRae (Wanaka), 7/5  

DIVISION 3

Rd 2 Results Semi FInals

L Senior & G Senior (Lumsden) bt J King & C Dozell (Wanaka), 2/1; J Allen (Rarangi) & T Allen (Picton) bt N Johnston (Hamilton) & B Wither (Titirangi), 3/1

Rd 1 Results

L Senior & G Senior (Lumsden) bt M A Kane (Tapanui) & D Harradine (Cromwell), 3/2; B Bayliss & M Bayliss lost J King & C Dozell (Wanaka), 7/6; N Shaw & A Atkins (Wanaka) lost J Allen (Rarangi) & T Allen (Picton), 4/3; K McGregor & D McGregor (Queens Park) lost N Johnston (Hamilton) & B Wither (Titirangi), 5/4 

DIVISION 4

Rd 2 Results Semi FInals

J Ritchie (Titirangi) & W Davis (Mossburn) lost L Edmonds & K Edmonds (Matamata), 3/2; A McKenzie (Wanaka) & M Robertson (Tapanui) lost J McEwan & P McEwan ((Waitikiri), 4/3

Rd 1 Results

J Ritchie (Titirangi) & W Davis (Mossburn) bt S Beets (Pupuke) & T Brent (Wanaka), 3/2; W Parr & E Parr (Ashburton) lost L Edmonds & K Edmonds (Matamata), 6/4; P de Beer & J Couch (Wanaka) lost A McKenzie (Wanaka) & M Robertson (Tapanui), 4/2; C Mackenzie & P Mackenzie (Matamata) lost J McEwan & P McEwan ((Waitikiri), 4/3  

DIVISION 5

Rd 2 Results Semi Finals

P Wilson & J Murphy (Wanaka) bt A Waugh & D Senior (Pupuke), 5/3; K Brake & B Scott (Wanaka) bt J Cochrane (Wanaka) & R Newton (Chisholm Park), 2/1

Rd 1 Results

P Wilson & J Murphy (Wanaka) bt P Carroll (Waitemata) & P Selby (Wanaka), 3/1; V Milsom & J Perriam (Wanaka) lost A Waugh & D Senior (Pupuke), 1 down; K Brake & B Scott (Wanaka) bt A Menlove & B Menlove (Wanaka), 3/2; J Simpson (Pupuke) & K Gwilliam (Wanaka) lost J Cochrane (Wanaka) & R Newton (Chisholm Park), 4/3  

Denise Langdon

NZ Golf Tournament Director 

Email denise@parnz.co.nz | Mobile +275 662 385